Przejdź do treści

WAMA Film Festival – program jedenastej edycji

Przed nami pięć dni wypełnionych po brzegi” dobrym kinem. Na olsztyńskich (i przyjezdnych!) kinomanów czeka w tym roku osiem pełnometrażowych koprodukcji, 21 polskich filmów krótkometrażowych, pokazy specjalne i spotkania z twórcami. Na zakończenie zespół BEAT BACK zagra legendarne przeboje The Beatles. 

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek 17 września i zakończy w sobotę 21 września. Wszystkie projekcje odbędą się w sali nr 9 w Multikinie, natomiast na ceremonię finałową tradycyjnie zapraszamy do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS KOPRODUKCJI FILMOWYCH

  • CZTERY CÓRKI, reż. Kaouther Ben Hania, prod. Francja, Tunezja, Niemcy 2023, wtorek 17/09, godz. 16.00

– Przemoc w rodzinie, młodzieńczy bunt i Państwo Islamskie – mówi Piotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu. – Składniki, z których w teorii dałoby się przyrządzić co najwyżej tabloidową papkę, służą reżyserce do stworzenia poruszającego filmu o rozbitej rodzinie, której członkinie próbują scalić ją na nowo.

  • WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO, reż. Gábor Reisz, prod. Węgry, Słowacja 2023, wtorek 17/09, godz. 18.30

– Film, w którym nastoletni Abel może i oblewa maturę z historii, ale zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla – mówi Czerkawski. – Trudno bowiem nie zgodzić się z wizją bohatera, który  przekonuje, że – zamiast wikłać się w jałowe spory polityczne – lepiej wziąć znajomych nad rzekę i wypić piwko albo i pięć. 

  • NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI, reż. Basel Adra, Rachel Szor, prod. Palestyna, Norwegia 2024, wtorek 17/09, godz. 21.15

–  Nagrodzony na festiwalu Millennium Docs AG, wstrząsający dokument, który powie nam o sytuacji na Zachodnim Brzegu znacznie więcej niż powierzchowne, realizowane od niechcenia migawki z serwisów informacyjnych – mówi Czerkawski.

  • 20 DNI W MARIUPOLU, reż. Mstyslav Chernov, prod. Ukraina, USA 2023, środa 18/09, godz. 16.00

– Raport z oblężonego miasta, dowód w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych i poruszający film, który zasłużenie otrzymał Oscara dla Najlepszego dokumentu – mówi Czerkawski. – Uwaga, propozycja tylko dla widzów pełnoletnich. 

  • KOLONIA NR 5, reż. Ladj Ly, prod. Francja, Belgia 2023, środa 18/09, godz. 18.15

 Ladj Ly, reżyser pamiętnych „Nędzników” powraca z kolejnym filmem o paryskich przedmieściach, który stanowi jedyne w swoim rodzaju połączenie rapowego protest – songu i socjologicznego eseju – mówi Czerkawski. 

  • APETYT NA WIĘCEJ. LA COCINA, reż. Alonso Ruizpalacios, prod. USA, Meksyk 2024, środa 18/09, godz. 20.30

– Kipiąca od emocji wizja kuchennej rewolucji, jaka wam się nie śniła – mówi Czerkawski. – Najbardziej energetyczny film tegorocznego konkursu. W obsadzie sama Rooney Mara! 

  • MOJE ULUBIONE CIASTO, reż. Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha, prod. Iran, Francja, Szwecja, Niemcy 2024, piątek 20/09, godz. 21.00

– Opracowany według autorskiego przepisu, którego sekret polega na umiejętnym łączeniu przeciwieństw przepisu, hit Berlinale zderzający uroczą opowieść o dojrzałej miłości z mroczną wizją życia w kraju ajatollahów – mówi Czerkawski.

  • BANEL I ADAMA, reż. Ramata-Toulaye Sy, prod. Francja, Senegal, Mali 2023, sobota 21/09, godz. 13.00

– Romeo i Julia? To już było. Teraz liczą się Banel i Adama, kolejna para romantycznych kochanków, którzy na drodze do uczuciowego spełnienia muszą zmierzyć się z serią skomplikowanych wyzwań – mówi Czerkawski. – Sugestywnie opisujący ich perypetie film Ramaty-Toulaye Sy zachwycił zarówno widzów festiwalu w Cannes, jak i Afrykamery.

KONKURS FILMÓW KRÓTKICH

Z ponad 160 zgłoszeń wybrano 21 filmów. Organizatorzy nadali poszczególnym blokom tytuły, by łatwiej było nawigować po bogatym programie. Po każdej z projekcji zaplanowano spotkanie z autorami filmów, którzy opowiedzą o kulisach powstawania swoich dzieł i odpowiedzą na pytania widowni.

– Kwestie, których dotyczą filmy, są jednocześnie uniwersalne i bardzo intymne, co idealnie wpisuje się w hasło BLISKOŚĆ – mówi Marta Karnkowska, koordynatorka programowa Konkursu Filmów Krótkich. – Pokażemy filmy, których bohaterki i bohaterowie szukają tej bliskości w rodzinie, w przyjaźni, w miłości platonicznej i erotycznej, albo bliskość próbują odrzucić i przed nią uciec – a w tle jest wojna i niesprawiedliwość, prześladowania i uprzedzenia, śmierć, choroby ciała i duszy, ale też codzienne, prozaiczne zmagania życiowe.

  • Projekcja I, KRÓTKO O MIŁOŚCI, czwartek 19/08, godz. 16.00: GORZKO (reż. Marcin Kluczykowski), NIESPAKOWANE RZECZY (reż. Robert Kwilman), HEM (reż. Konrad Kultys), TRANSGRESJA (reż. Diana Szczotka),
  • Projekcja II, WIĘZY RODZINNE, czwartek 19/08, godz. 18.30: SAUDADE (reż. Wojciech Pokorski), LIOSZA (reż. Miłosz Sawicki), LAMENT NO. 1 (reż. Jakub Jakubik), BRAK (reż. Paweł Prewencki), ŁÓDŹ PODWODNA (reż. Oliwia Zakrzewska),
  • Projekcja III, WYJĄTKOWA BLISKOŚĆ, czwartek 19/08, godz. 21.00: MANDALA (reż. Mikołaj Janik), BREATHLESS (reż. Marta Socha), CZARNA WODA (reż. Joanna Różniak), NIC MNIE W TOBIE NIE PRZERAŻA (reż. Justyna Nowak),
  • Projekcja IV, POSZUKIWANIE (SIEBIE), piątek 20/09, godz. 16.00: HIGH LIFE (reż. Jakub Pycak), MOJA (reż. Kaja Sajdak), PIES POGRZEBANY (reż. Kinga Pudełek), STARSZA PANI SZUKA (reż. Maria Wider),
  • Projekcja V, POD PRĄD, piątek 20/09, godz. 18.30: NIE MA MNIE (reż. Daniel Le Hai), REBORN (reż. Paulina Sikora), PIERWSZY TANIEC W CHMURACH (reż. Michał Mieszczyk), POLISH DREAM (reż. Małgorzata  Suwała).

POKAZY SPECJALNE I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Blok pokazów specjalnych odbędzie się w sobotę 21 września. O godz. 15.00 zobaczymy ŚWIĘTĄ NOC w reżyserii Jarosława Banaszka, natomiast o godz. 17.45 zaprezentowany zostanie dokument Magdaleny Juszczyk: 1863. ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ. Autorzy filmów przyjadą do Olsztyna i po projekcjach spotkają się z publicznością.

Tradycyjnie laureatów festiwalu poznamy podczas CEREMONII FINAŁOWEJ, która rozpocznie się w sobotę 21 września o godz. 20.30 w olsztyńskiej filharmonii. Atrakcją wieczoru będzie występ zespołu BEAT BACK, grającego covery The Beatles.

SEKCJA MŁODZIEŻOWA

WAMA New Energy to wyjątkowa sekcja festiwalowa, której ideą jest prezentowanie młodym ludziom o zainteresowaniach artystycznych sylwetek i dokonań najzdolniejszych twórców młodego polskiego kina. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Maria Zbąska i Tomasz Gąssowski, którzy pokażą swoje debiutanckie filmy. Oba zostały zakwalifikowane na tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Harmonogram:

  • WRÓBEL, reż. Tomasz Gąssowski, środa 18/09, godz. 12.30, po projekcji spotkanie z reżyserem oraz Jackiem Borusińskim, odtwórcą głównej roli w filmie,
  • TO NIE MÓJ FILM, reż. Maria Zbąska, czwartek 19/09, godz. 12.30, po projekcji spotkanie z autorką filmu.

Wydarzenie przeznaczone jest dla licealistów, obowiązują zaproszenia.

JAK ZDOBYĆ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI?

Wejściówki rezerwujemy na stronie internetowej festiwalu. Dostępne są od godz. 18.00 w dniu poprzedzającym daną projekcję. W kinie wystarczy pokazać QR kod. 

W rezerwacji pomóc mogą również wolontariusze w biurze festiwalowym w Multikinie.

Pełny program: https://wamafestival.pl/program-2024/.


Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

Sponsor: Michelin Polska S.A.

Partnerem logistycznym WAMA Film Festival jest Fiedorowicz Olsztyn – Autoryzowany Dealer i Serwis marek Audi, Škoda, Cupra, Volkswagen Osobowe i Dostawcze.

Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), CinemaHall (Ukraina), Budapest Cultural Center (Węgry) oraz Foundation for Art Development AIA (Gruzja).

Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A, Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz VINYL Pub

Partnerami edukacyjnymi festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie,  Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, PLANETA 11 oraz Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Beiks Machulski Sp.j.