Ze 160 zgłoszeń krótkometrażowych produkcji, które dotarły do organizatorów WAMA Film Festival, zespół selekcyjny Konkursu Filmów Krótkich wybrał 21 najlepszych. Filmy obejrzymy podczas 11. edycji festiwalu w Olsztynie w połowie września.
– Wybór, jak co roku, był ogromnym wyzwaniem, przy takiej liczbie interesujących propozycji musieliśmy podejmować trudne decyzje, ale wierzę, że efekt naszej selekcji zachwyci olsztyńską publiczność tak, jak nas zachwyciły prezentowane filmy – mówi Marta Karnkowska, koordynatorka programowa Konkursu Filmów Krótkich. – Kwestie, których dotyczą, są jednocześnie uniwersalne i bardzo intymne, co idealnie wpisuje się w hasło BLISKOŚĆ. Pokażemy filmy, których bohaterki i bohaterowie szukają tej bliskości w rodzinie, w przyjaźni, w miłości platonicznej i erotycznej, albo bliskość próbują odrzucić i przed nią uciec – a w tle jest wojna i niesprawiedliwość, prześladowania i uprzedzenia, śmierć, choroby ciała i duszy, ale też codzienne, prozaiczne zmagania życiowe.
Selekcja Konkursu Filmów Krótkich:
- BRAK, reż. Paweł Prewencki, prod. TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.,
- BREATHLESS, reż. Marta Socha, prod. Marta Socha,
- CZARNA WODA, reż. Joanna Różniak, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- GORZKO, reż. Marcin Kluczykowski, prod. Studio Munka SFP,
- HEM, reż. Konrad Kultys, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- HIGH LIFE, reż. Jakub Pycak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- LAMENT NO. 1, reż. Jakub Jakubik, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- LIOSZA, reż. Miłosz Sawicki, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- ŁÓDŹ PODWODNA, reż. Oliwia Zakrzewska, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- MANDALA, reż. Mikołaj Janik, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa,
- MOJA, reż. Kaja Sajdak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- NIC MNIE W TOBIE NIE PRZERAŻA, reż. Justyna Nowak, prod. Studio Munka SFP,
- NIE MA MNIE, reż. Daniel Le Hai, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- NIESPAKOWANE RZECZY, reż. Robert Kwilman, prod. Nonoto Film Cooperative,
- PIERWSZY TANIEC W CHMURACH, reż. Michał Mieszczyk, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- PIES POGRZEBANY, reż. Kinga Pudełek, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- POLISH DREAM, reż. Małgorzata Suwała, prod. Studio Munka SFP,
- REBORN, reż. Paulina Sikora, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- SAUDADE, reż. Wojciech Pokorski, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa,
- STARSZA PANI SZUKA, reż. Maria Wider, prod. Studio Munka SFP,
- TRANSGRESJA, prod. Diana Szczotka, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa.
Na 160 zgłoszeń złożyło się 98 fabuł, 36 dokumentów, 16 animacji i 10 filmów sklasyfikowanych jako „inne”.
– Czasem trudno o optymizm, ale znajdujemy go nawet w filmach dokumentalnych, na które chciałabym zwrócić szczególną uwagę – mówi Marta Karnkowska. – Ich bohaterki wyjątkowo szczerze i odważnie odsłaniają nam swój świat, ale pozwalają nam na uśmiech i nadzieję. W fabułach oprócz wciągających opowieści podziwiać będziemy wybitne kreacje aktorskie i obrazy, które pozostawią w nas poczucie obcowania z pięknem filmowej sztuki.
Filmy oceniać będą dwa składy jurorskie. Jury złożone z doświadczonych twórców filmowych przyzna Grand Prix, Nagrodę Specjalną oraz nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Nagrodę imienia Anny Wasilewskiej ogłosi Jury Warmii i Mazur złożone z artystów i społeczników pochodzących, tworzących lub działających w regionie.
– Serdecznie zapraszam do skonfrontowania się z naszym programem krótkich metraży, będę uważnie słuchać głosów i reakcji publiczności i liczę na ciekawą dyskusję z twórczyniami i twórcami prezentowanych filmów – mówi Marta Karnkowska.
11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.
***
Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.
Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.
Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.
Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.
Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Foundation for Art Development AIA (Gruzja), Cinemahall INGO (Ukraina) i Budapest Cultural Center (Węgry).Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.