13 lipca 2024 roku uroczyście zakończyliśmy 3. edycję FREEDOM Film Festival. Jakie filmy zostały nagrodzone? I kto otrzymał nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego? Prezentujemy nazwiska laureatek i laureatów tegorocznego festiwalu.
Dziesiątki twórców, ośmioro jurorów, czterdzieści cztery filmy i dwa koncerty – tak w telegraficznym skrócie można podsumować 3. edycję FREEDOM Film Festival. 13 lipca 2024 roku w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu pozwoliliśmy sobie jednak na znacznie bardziej rozbudowane podsumowanie. Podczas ceremonii finałowej, prowadzonej przez Łukasza Adamskiego i Natalię Hluzow, przyglądaliśmy się rozdaniu nagród, wyróżnień i nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego, oglądaliśmy filmy warsztatowe i fragmenty nagrodzonych dzieł, oraz słuchaliśmy wielu inspirujących przemów, by finalnie przenieść się w świat filmowych hitów z Zofią Nowakowską i towarzyszącym jej zespołem.
Gala 3. FREEDOM Film Festival połączona z oficjalnym zakończeniem 17. Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO przyniosła radość i wzruszenie wielu twórcom i twórczyniom filmowym. Przedstawiamy ich nazwiska.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
W 2024 roku Jury Konkursu Polskiego obradowało w składzie: Paweł Maślona (przewodniczący), Łukasz Gutt, Anna Mucha i Anna Waśniewska-Gill. I w tymże składzie przyznało dwie nagrody i dziewięć nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego. Za najlepszy spośród dwudziestu sześciu filmów wyselekcjonowanych przez Łukasza Adamskiego i Martę Karnkowską uznali niezwykle osobisty dokument MOJA SIOSTRA w reżyserii Mariusza Rusińskiego. Jak uzasadniło Jury, ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych wraz z nagrodą pieniężną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Radomia pana Radosława Witkowskiego, Rusiński otrzymał za poruszającą, zrealizowaną z wielką odwagą i czułością, osobistą opowieść o kryzysie rodziny i uzdrawiającej sile miłości.
Nagroda Specjalna im. Krystiana Dulewicza za najlepsze zdjęcia powędrowała do rąk Ignacego Ciszewskiego za film PIEŚŃ HUMBAKÓW w reżyserii Klaudii Folgi. Operator został nią uhonorowany za wielką fantazję, precyzję i biegłość w kreowaniu oryginalnej filmowej opowieści. Ten niezwykły moment gali, gdy wspominamy jednego z kreatorów misji FILMFORUM, podczas tegorocznej edycji wybrzmiał jeszcze silniej, gdyż na sali znaleźli rodzice Krystiana Dulewicza. Jego ojciec zdecydował się nawet wyjść na scenę, by wraz z Anią Muchą wręczyć nagrodę. W imieniu laureata odebrała ją dr Anna Wróblewska – adiunkt w Szkole Filmowej w Łodzi.
Tradycją Konkursu Polskiego jest także przyznawanie Nagrody Publiczności. W tym roku widzowie uznali, że należy się ona filmowi STREETWORKER w reżyserii Damiana Piaseckiego. Nagrodę w imieniu twórcy odebrał bohater filmu, Hubert Kaczmarczyk.
FREEDOM jest jednym z festiwali filmowych, które corocznie przyznają nominacje do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego. W 2024 od Jury Konkursu Polskiego nominacje te otrzymali:
- w kategorii Najlepsza Reżyseria – Zofia Sawicka za film W PAMIĘCI
- w kategorii Najlepszy Scenariusz – Daniel Le Hai, Jan Brzozowski, Dominik Cywiński za film NIE MA MNIE, reż. Daniel Le Hai
- w kategorii Najlepsze Zdjęcia – Marcin Kundera za film W PAMIĘCI, reż. Zofia Sawicka
- w kategorii Najlepszy Montaż – Sabina Filipowicz za film DOM LALKI, reż. Magda Matwijow
- w kategorii Najlepsza Aktorka – Magdalena Czerwińska za film MANDALA, reż. Mikołaj Janik
- w kategorii Najlepszy Aktor – Piotr Głowacki i Paweł Kempa za film NIE MA MNIE, reż. Daniel Le Hai
- w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny – Mariusz Rusiński za film MOJA SIOSTRA
- w kategorii Najlepszy Film Animowany – Natalia Durszewicz za film CZEKAJ NA MNIE WE ŚNIE
fot. Dominik Musiałek
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
W Konkursie Międzynarodowym brało udział szesnaście filmów. Jury postanowiło uhonorować aż trzy z nich. Olaf Lubaszenko (przewodniczący), Aneta Hickinbotham, Izabela Kiszka-Hoflik i Anna Próchniak PLATYNOWEGO ŁUCZNIKA oraz nagrodę finansową Prezydenta Miasta Radomia pana Radosława Witkowskiego jednogłośnie przyznali polskiemu dokumentowi poruszającemu niezwykle smutny, zagraniczny temat. JINA Emilii Pluskoty to historia sześciu irańskich kobiet opowiedziana po śmierci Jiny Mahsa Amini, która zapoczątkowała rewolucję w Iranie. Nagrodę odebrał montażysta filmu, Rafał Małecki. W uzasadnieniu usłyszał: Za poruszenie trudnego i niestety wciąż aktualnego tematu subtelnymi środkami wyrazu. Jury podejmując decyzję o przyznaniu Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych wyraża poparcie dla działań i dążeń wolnościowych nie tylko w Iranie, ale i na całym świecie.
Jury Konkursu Międzynarodowego przyznało także dwa honorowe wyróżnienia. Wyróżnienie dla filmu SWEETH TOOTH (reż. Joséphine Darcy Hopkins), a w szczególności dla młodej obsady, która w dojrzały sposób potrafiła metaforycznie sportretować okrutny świat dorosłych oraz wyróżnienie dla francusko-palestyńsko-polskiej produkcji AN ORANGE FROM JAFFA (reż. Mohammed Almughanni), która udowadnia, że kino mówi uniwersalnym językiem ponad podziałami i granicami oraz może być ważnym głosem w sprawie pokoju na świecie. By pokazać jedność i istotę bycia razem, całe Jury Konkursu Międzynarodowego wyszło wspólnie na scenę i wspólnie ogłosiło obydwa wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym i nominowanym twórcom, i już teraz zapraszamy na przyszłoroczny 4. FREEDOM Film Festival.
***
Organizatorem FREEDOM Film Festival jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej i Gmina Miasta Radom.
Partnerami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Hufiec ZHP Radom-Miasto.
Partnerem logistycznym jest Audi Select :plus Radom.
Oficjalnym Klubem Festiwalowym jest restauracja PaTaThai Radom.
Oficjalnym Hotelem Festiwalowym jest Hilton Garden Inn Radom.