Przejdź do treści

Przedstawiamy Jury Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych

jury konkurs filmowy festiwal radom freedom

Znacie już listę filmów, które wezmą udział Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Pora dowiedzieć się, kto je oceni! Skład przedstawia się niezwykle ciekawie.

Mocny skład jury konkursowego to zawsze zapowiedź naprawdę interesującego wydarzenia. W tym roku po raz kolejny mamy do czynienia z uznanymi osobistościami ze świata kina, które w swoich dorobkach mają produkcje wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą. Kto znalazł się w gronie jurorów Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych?

Paweł Maślona – przewodniczący jury

Przewodniczącym Jury Konkursu Polskiego podczas 3. edycji FREEDOM Film Festival został Paweł Maślona – reżyser i scenarzysta, którego najnowszy film “Kos” został nagrodzony na 48. FPFF Złotymi Lwami i uhonorowany w 8 innych kategoriach. Maślona jest też twórcą nagradzanych filmów krótkometrażowych “Tylko dla obłąkanych” i “Magma” oraz autorem scenariusza do filmu ,,Demon” Marcina Wrony. Jego debiut ,,Atak Paniki” został zakwalifikowany do konkursu głównego 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Warach. Był to jeden z najbardziej spektakularnych debiutów polskiego kina ostatnich lat. Zaraz po tym reżyser został nominowany do prestiżowej nagrody Paszportów ,,Polityki” oraz do Orłów w kategorii Odkrycie Roku. 

Anna Waśniewska-Gill

Kolejnym znaczącym w branży nazwiskiem, które zasiądzie w szeregach polskiego jury jest Anna Waśniewska-Gill – producentka i doktorantka PWSFTviT w Łodzi, a także członkini Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej, która w 2023 roku dołączyła do Klaudiusza Frydrycha, tworząc studio produkcyjne Wonder X, gdzie rozwija projekty fabularne. Zanim otworzyła własne studio, Waśniewska-Gill przez ostatnie 10 lat zarządzała produkcją filmów fabularnych w TVN Warner Bros. Discovery. Jej dorobek obejmuje tytuły, takie jak film “Doppelgänger. Sobowtór” i serial “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka. Odpowiadała też za przeboje komediowe “Podatek od miłości” w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka, “Czarna owca” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka czy “Na twoim miejscu” w reżyserii Antonio Galdameza.

Łukasz Gutt

W gronie jurorów OKFK zasiądzie również znawca sztuki operatorskiej. Jest nim absolwent realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii w Szkole Filmowej w Katowicach Łukasz Gutt – członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej oraz PSC – Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Łukasz Gutt w 2011 roku zadebiutował filmem “Ki” Leszka Dawida, który był prezentowany m.in. na MFF w Wenecji, a za który sam Gutt zdobył nagrodę w Konkursie Debiutów Operatorskich na Camerimage. Kolejna współpraca z Leszkiem Dawidem przy filmie “Broad Peak” przyniosła mu nominację do Polskich Nagród Filmowych za najlepsze zdjęcia. W swoim dorobku Łukasz Gutt ma też wiele innych nagradzanych filmów, w tym “Panie Dulskie” i “Kamerdynera” Filipa Bajona, “Performera” i “Serce miłości” Łukasza Rondudy (nagroda Jantar za zdjęcia na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie) czy “Świętego” Sebastiana Buttnego. Jest też współautorem zdjęć do zagranicznych seriali – “The Tunnel” oraz “Becoming Elizabeth”.  W 2021 roku rozgłos przyniósł mu film “Wszystkie nasze strachy”, za który otrzymał m.in. Nagrodę Główną i Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia na 46. FPFF w Gdyni. Laureat nagrody Orzeł w kategorii Odkrycie roku (2022).

Anna Mucha

Skład polskiego jury tradycyjnie domyka Anna Mucha, która od kilkunastu lat jest dobrze znana radomskiej publiczności jako ambasadorka i jurorka KAMERALNEGO LATA. Mucha ma na koncie wiele ról kinowych i telewizyjnych. Grała u tak cenionych reżyserów, jak Andrzej Wajda („Korczak”, „Panna Nikt”), Steven Spielberg („Lista Schindlera”), Olaf Lubaszenko („Chłopaki nie płaczą”, „Single i Remiksy”, „Single po japońsku”) czy Juliusz Machulski. Nie straszne jej też produkcje popularne, jak chociażby „Och Karol 2” i „Wkręceni” Piotra Wereśniaka, „Pitbull” oraz „Niewidzialna wojna” Patryka Vegi czy serial “M jak Miłość”. Znana jest również z desek teatru. W tej chwili można oglądać aktorkę w wyprodukowanym przez nią spektaklu „O mało co…”,  w którym gra główną rolę. Aktorka oprócz działalności twórczej przez wiele lat była również recenzentką wydarzeń kulturalnych w TVP i w Radiostacji. Współtworzyła felietony i popularnego bloga. Ponadto, w 2010 roku wyprodukowała i wyreżyserowała dokument „Wędrowcy – Wigilia 2010”, który obejrzało ponad 3 miliony telewidzów.

Powyższy skład jurorski zobaczy i oceni konkursowe filmy już 10-11 lipca 2024 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Jego werdykt poznamy podczas uroczystej gali 13 lipca.


Organizatorem FREEDOM Film Festival jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie współfinansuje: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorami wydarzenia są Audi Select :plus Radom, Triumph Motorcycles Polska.

Partnerem wydarzenia jest: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.