Przejdź do treści

Podsumowanie 2022 roku w Stowarzyszeniu FILMFORUM

rok 2022 w filmforum

W 2022 roku zaprezentowaliśmy niemal 170 filmów w ramach 3 festiwali, na których nagrody otrzymało ponad 30 twórców. Wśród nich znaleźli się m.in. zdobywcy Nagród im. Jana Machulskiego  – prestiżowego projektu, który realizowaliśmy już po raz osiemnasty. Organizowaliśmy też programy edukacji filmowej, wydarzenia branżowe, programy stażowe i wolontariaty. Braliśmy udział w międzynarodowych projektach, współpracując z licznymi organizacjami partnerskimi z całej Europy. Efektem tego było jedno z najbardziej przełomowych dla nas wydarzeń – powołanie międzynarodowego konsorcjum The Filmforum Group. Podsumowujemy 2022 rok w Stowarzyszeniu FILMFORUM.

FESTIWALE FILMOWE

W 2022 roku tradycyjnie odbyły się trzy festiwale filmowe, których organizatorem lub producentem było Stowarzyszenie FILMFORUM – Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu, WAMA Film Festival w Olsztynie oraz CINEMAFORUM w Warszawie.

15. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO

W lipcu wystartowały Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO – tygodniowe święto kina, które organizowaliśmy w Radomiu już po raz piętnasty. W ramach jubileuszowej edycji festiwalu część konkursowa po raz pierwszy przyjęła formułę międzynarodową. Jej nazwa FREEDOM Film Festival oraz kolorystyka nawiązująca do ukraińskiej flagi odnosiły się do walki o wolność, jaką toczą nasi sąsiedzi. Do wspólnego przeciwstawiania się złu nawiązywało również hasło festiwalu – TOGETHER.

FREEDOM Film Festival to aż trzy konkursy filmowe. Poza Międzynarodowym Konkursem Filmów Krótkometrażowych to też Konkurs Ogólnopolski oraz Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Zwyciężyły w nich Alma Buddecke (Platynowy Łucznik w konkursie międzynarodowym za film „Handbook for a Privileged European Woman”) i Julia Orlik (Złoty Łucznik w konkursie polskim za film „Jestem tutaj”), natomiast Grand Prix w konkursie HYDE PARK odebrał Maciej Pawłowski za film „Zróbmy sobie kredyt”. Poza tym nagrody specjalne i wyróżnienia otrzymali Khozy Rizal, Beata Rakoczy i Maciej Miller. Przyznano też nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.

W ramach KAMERALNEGO LATA tradycyjnie odbyły się także pokazy plenerowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania sekcji branżowej oraz inne wydarzenia towarzyszące. Ambasadorką festiwalu od lat pozostaje znana i lubiana aktorka Anna Mucha.

9. WAMA Film Festival

Październik 2022 upłynął pod znakiem WAMA Film Festival – międzynarodowego festiwalu koprodukcji filmowych, które organizuje Instytut KOSMOPOLIS przy producenckim wsparciu Stowarzyszenia FILMFORUM.

Serce dziewiątej edycji wydarzenia biło w olsztyńskim Multikinie, gdzie odbywały się wszystkie projekcje filmowe. W pozostałych obiektach festiwalowych uczestnicy Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych (które od 2022 roku noszą imię przedwcześnie zmarłego Krystiana Dulewicza) poznawali tajniki sztuki filmowej, natomiast młodzi przedstawiciele branży poszerzali swoją wiedzę na temat produkcji, dystrybucji i promocji projektów audiowizualnych.

Festiwal uświetnili tacy goście, jak Damian Kocur, Agnieszka Smoczyńska oraz gwiazda ceremonii finałowej – Anna Maria Jopek. Podczas gali odbył się filmowy koncert artystki, ogłoszono też nazwiska zwycięzców w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych i Konkursie Filmów Krótkich. Grand Prix w pierwszym z nich otrzymał Pawo Choyning Dorji za film „Lunana. Szkoła na końcu świata”. W Konkursie Filmów Krótkich każdy ze składów jurorskich przyznał własne nagrody. Główne jury nagrodziło Michała Toczka za film „Martwe małżeństwo” i wyróżniło Patrycję Polkowską za „Martwy punkt”, natomiast Jury Warmii i Mazur nagrodziło Marię Ornaf za „Kiedy obróci się dom”.

CINEMAFORUM – 21. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych

Cinemaforum to najstarsze z wydarzeń organizowanych przez FILMFORUM i jeden z najważniejszych festiwali kina krótkometrażowego w Polsce. W 2022 roku odbyło się już dwudziesty pierwszy raz. Jak zwykle zaprezentowano tu najlepsze krótkie metraże z całego świata, w tym odkrycia z Cannes, Wenecji czy Locarno oraz filmy nominowane do Oscara. Uczestnicy festiwalu mogli także zobaczyć najlepsze polskie krótkie metraże, które przez cały rok zbierały nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego na festiwalach partnerskich projektu.

W ramach festiwalu odbyły się też liczne pokazy pozakonkursowe i wydarzenia specjalne, w tym między innymi American Shorts, BAFTA Shorts, Oberhausen, Mistrzowie/Mistrzynie, Przegląd Filmów Ukraińskich i Pokaz Niezależnych Teledysków. 21. edycji CINEMAFORUM towarzyszyły również wydarzenia branżowe i edukacyjne: INTERFILMLAB 6.0 – Warsaw oraz pierwszy etap 9. edycji projektu MASTERCLASS – Szkoła Filmowania. Oba projekty przeprowadzono w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Filmowa część festiwalu po raz pierwszy odbyła się w warszawskim kinie Atlantic. Tam też zorganizowano ceremonię finałową, podczas której ogłoszono nazwiska zwycięzców. Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym zdobyła animacja „Bestia” Hugo Covarrubiasa, wyróżnienie otrzymała „Warsha” Danii Bdeir, publiczność doceniła zaś „Censors of Dreams” duetu Raphaël Rodriguez i Léo Berne. Podczas gali wieńczącej festiwal rozdano też Nagrody im. Jana Machulskiego.

NAGRODY IM. JANA MACHULSKIEGO

Nagrody im. Jana Machulskiego to unikatowy projekt w obszarze kina krótkometrażowego w Polsce, którego celem jest nagradzanie najzdolniejszych młodych twórców reprezentujących różne profesje filmowe oraz skierowanie uwagi na dokumenty i animacje, którym na ogół poświęca się znacznie mniej uwagi niż fabułom. Nominacje do 18. Nagród im. Jana Machulskiego przyznawane były podczas siedmiu festiwali partnerskich, zwycięzców wyłoniono natomiast na gali 21. CINEMAFORUM. Nagrodę dla najlepszego filmu otrzymał „Kiedy obróci się dom” Marii Ornaf, która została również zwyciężczynią w kategorii „Najlepsza reżyseria”.

PROGRAMY EDUKACJI FILMOWEJ

Jedną z najważniejszych misji Stowarzyszenia FILMFORUM od początku jego działalności jest wspieranie młodych fascynatów filmowania na początku ich zawodowej drogi. Wszystkie organizowane przez nas warsztaty składają się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej, zakończonej realizacją krótkich etiud filmowych. W 2022 roku w ramach działań edukacyjnych stowarzyszenia odbyły się:

  • 8. edycja MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (oraz pierwszy etap dziewiątej);
  • ABC pracy z kamerą;
  • warsztaty TOGETHER – ToGetThere;
  • Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza.

WYDARZENIA BRANŻOWE

W 2022 roku nie zabrakło też wydarzeń przeznaczonych dla młodych przedstawicieli branży filmowej. Podczas KAMERALNEGO LATA odbyła się 3. edycja projektu SCRIPTMARKET.PRO, który stanowi platformę do nawiązywania międzynarodowej współpracy dla początkujących reżyserów i producentów.

Festiwalom WAMA Film Festival i CINEMAFORUM towarzyszyła natomiast 6. edycja programu INTERFILMLAB. W 2022 roku główną oś tematyczną stanowiło planowanie dystrybucji i promocji europejskich projektów filmowych na globalnym rynku VOD. INTERFILMLAB 6.0 podsumowała naukowa publikacja dr Anny Wróblewskiej, którą można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE

W 2022 roku kontynuowaliśmy również programy międzynarodowe realizowane przy wsparciu Unii Europejskiej. Odbył się kolejny etap projektu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” organizowanego w partnerstwie z Stiftelsen Amandusfestivalen i Instytutem KOSMOPOLIS Fundacją Nauki, Kultury i Edukacji w celu wymiany kulturowej między młodymi twórcami z Polski i Norwegii. Podejmowaliśmy też wspólne działania z organizacjami z Francji, Hiszpanii, Rumunii i Niemiec w ramach projektu InMedia, któremu przyświeca wymiana dobrych praktyk w kwestii włączania młodzieży potencjalnie wykluczonej społecznie w działania z zakresu edukacji medialnej.

Najważniejszym z międzynarodowych działań Stowarzyszenia FILMFORUM było zaś powołanie konsorcjum The FILMFORUM Group, zrzeszającego sześć organizacji filmowych z całej Europy: CinemaHall (Ukraina), Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce (Polska), Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji (Polska), KINOGRAPHE Association (Francja) oraz Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy). Stowarzyszenie FILMFORUM zostało liderem konsorcjum.

the filmforum group

PROGRAMY STAŻOWE I WOLONTARIACKIE

W 2022 realizowaliśmy także programy stażowe i wolontariackie. Uczestniczyliśmy w programie „Praktykuj w kulturze” realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury, który pozwala studentom na zdobycie cennego doświadczenia w branży. Angażowaliśmy też dziesiątki wolontariuszy, którzy wspierając nasze działania, mogli poznać pracę przy festiwalach filmowych od kuchni.

Dziękujemy, że byliście z nami przez cały 2022 rok. Liczymy, że 2023 przyniesie wiele równie wspaniałych, ekscytujących i rozwijających filmowych wrażeń.