Przejdź do treści

17. Międzynarodowe Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO za nami!

17. edycja KAMERALNEGO LATA dobiegła końca. Podczas uroczystości finałowej w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu spotkali się twórcy filmowi, goście, jurorzy i uczestnicy warsztatów, by oficjalnie pożegnać festiwal.

13 lipca odbył się wspólny finał KAMERALNEGO LATA i FREEDOM Film Festival, na którym rozdano nagrody w konkursach obydwu festiwali i zaprezentowano efekty prac uczestników warsztatów TOGETHER i ABC PRACY Z KAMERĄ. Finał części warsztatowej, nazywany „Małą galą”, odbył się w tę samą sobotę w południe, podsumowując wszystkie pięć programów edukacyjnych 17. KAMERALNEGO LATA, w których udział wzięło niemal 150 uczestników z 7 europejskich krajów.

Uczestnicy głównej ceremonii mieli okazję zobaczyć aż trzy z pięciu zrealizowanych przez młodzież spotów, które śmiało mogłyby posłużyć jako element profesjonalnych kampanii społecznych. Następnie organizatorzy przeszli do rozdania nagród. Ogłoszono zwycięzców konkursów HYDE PARK i WYSOKIE LOTY – organizowanych i programowanych przez Michała Grosiaka i Martę Karnkowską. Kto zdobył Nagrodę Publiczności w Konkursie Filmów Odrzutowych oraz SKRZYDŁA – Pierwszą Nagrodę Filmową w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Młodzieżowych?

Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK

Publiczność zgromadzona w Podwórku Sezam przy klubie festiwalowym PaTaThain Radom zdecydowała, że na GRAND PRIX Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Stowarzyszenie FILMFORUM zasłużył film POJEDYNEK NA MINY zrealizowany przez Adama Tusienia. Twórca filmu pojawił się zarówno na pokazie, gdzie osobiście podziękował publiczności, jak i na gali finałowej, gdzie odebrał nagrodę z rąk Michała Grosiaka i Marty Karnkowskiej.

Ogólnopolski Konkurs Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY

Pierwszą Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY oraz Nagrodę finansową ufundowaną przez Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymał Michał Kotwica za film POLOWANIE NA JELENIE. Jury w składzie Anna Mucha, Piotr Dylewski i Alek Pietrzak nagrodzili go za lekkość narracji połączoną z precyzją i profesjonalizmem.

Młody twórca nie mógł pojawić się na gali, ale dla jej uczestników nagrał krótkie, humorystyczne wideo z podziękowaniami.

Jurorzy przyznali także Wyróżnienie Honorowe. Powędrowało do filmu PERSPEKTYWA w reżyserii Idy Kunze – za umiejętność zestawiania ze sobą obrazów, które budują nowe znaczenia, tworząc nową perspektywę.

Gratulujemy laureatom i dziękujemy gościom, jurorom, twórcom i uczestnikom warsztatów za wspólne zamknięcie festiwalu. Podsumowanie dwóch konkursów FREEDOM Film Festival znajdziecie na odrębnej, oficjalnej stronie wydarzenia.

***

Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Gmina Miasta Radom oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 Działania edukacyjne realizowane w ramach festiwalu współfinansuje Unia Europejska.

Organizację wydarzeń adresowanych do młodej branży filmowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024”

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Sekcja Młodych Producentów Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji oraz Crew United Polska.

Partnerzy edukacyjni to: Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR (Polska), American Corner (Polska), Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Wydział w Radomiu (Polska), Malfamé Association (Francja), Malta Film Foundation (Malta), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Budapest Cultural Center (Węgry), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerzy organizacyjni wydarzenia to: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Pracownia Nowych Mediów oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.