Przejdź do treści

WAMA Film School coraz bliżej. List intencyjny podpisany!

film school, szkołą filmowa, video, zajęcia filmowe

Podczas 11. WAMA Film Festival podpisano list intencyjny dotyczący powołania pierwszego w Olsztynie ośrodka edukacji filmowej: WAMA Film School. Jest to inicjatywa ściśle powiązana z festiwalem, która wyrasta z jego wieloletniego dorobku.

– Od jedenastu lat jesteśmy przyczółkiem edukacji filmowej w tej części Polski, od którego zaczęło się wiele lokalnych inicjatyw – mówił Maciej Dominiak, dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM. – Nadszedł czas, by powołać systematyczną inicjatywę, która będzie tutaj na stałe i będzie trwała przez cały rok. Taką inicjatywą jest właśnie WAMA Film School.

Główną ideą szkoły jest praktyczne, a nie jedynie teoretyczne, przygotowanie do pracy w branży filmowej. Poza Maciejem Dominiakiem, inicjatorami powstania szkoły są: Jarosław Banaszek – reżyser filmowy i scenarzysta oraz Michał Rytel-Przełomiec – operator filmowy.

– Powstanie niezwykła szkoła rzemiosła, za jaką tęskniłem, gdy sam byłem na studiach – mówił Michał Rytel-Przełomiec, koordynator WAMA Film School. – Pomysł narodził się z widocznego braku praktyki zawodowej u wielu młodych twórców zaczynających swoje życie zawodowe. Chcemy, by program szkoły opierał się o praktyczne warsztaty, na których studenci uczą się od specjalistów z branży, na co dzień pracujących na planach filmowych.

List intencyjny podpisali: honorowy ambasador festiwalu Jerzy Hoffman, dyrektorka Instytutu KOSMOPOLIS Marta Karnkowska, Maciej Dominiak oraz Michał Rytel-Przełomiec. Świadkami aktu podpisania byli uczestnicy festiwalowych programów edukacji filmowej. Na koniec Jerzy Hoffman zwrócił się do młodych twórców i managerów kultury z kilkoma słowami inspiracji.

– Tak się składa, że wiele szkół, również tych renomowanych, kształci nie zawodowców, ale artystów – mówił Jerzy Hoffman. – Talentu nauczyć nie można. Albo się go ma, albo nie ma. Ale talent bez rzemiosła w sztuce filmowej często prowadzi do klęski. Można mieć najszlachetniejsze intencje, ale jeżeli będziecie mówili o nich w sposób nudny, to nikogo nie przekonacie, nie zainteresujecie. Dlatego nauczcie się mówić o rzeczach szlachetnych i pięknych w sposób ciekawy. I pamiętajcie, być artystą to żaden przywilej, to poczucie obowiązku i odpowiedzialności, bo mając możność mówienia do tysięcy, a nawet milionów, trzeba mieć odpowiedzialność za każde swoje słowo.

Najważniejszym założeniem WAMA Film School jest nacisk na praktyczny wymiar kształcenia.

– Marzy nam się, by centra kompetencji powstawały nie tylko w wielkich miastach, ale również w mniejszych ośrodkach – mówiła Marta Karnkowska, dyrektorka  Instytutu KOSMOPOLIS. – WAMA Film School ma być takim centrum kompetencji tu w Olsztynie i to jest bardzo ważne. Marzenia się spełniają, jesteśmy tu razem, robimy to.

***

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegow ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów KreatywnychRozwój Sektorów Kreatywnych.

Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska S.A.

Partnerem logistycznym WAMA Film Festival jest Fiedorowicz Olsztyn – Autoryzowany Dealer i Serwis marek Audi, Škoda, Cupra, Volkswagen Osobowe i Dostawcze.

Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Cinemahall INGO(Ukraina), Budapest Cultural Center (Węgry) oraz Foundation for Art Development AIA (Gruzja).

Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A.Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz VINYL Pub

Partnerami edukacyjnymi festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w OlsztynieCentrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, PLANETA 11 oraz Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Beiks Machulski Sp.j.