PROJEKTY
Pracownia A35
lokalizacja:
Warszawa, Radom, Olsztyn
koordynacja:
Jarosław Basaj
„Pracownia A35” to wspólna nazwa dla wielu zróżnicowanych działań FILMFORUM dedykowanych wspieraniu rozwoju zawodowego młodych animatorów kultury – osób, które rozważają możliwość związania ścieżki zawodowej z branżą kreatywną i chcą czerpać praktyczną wiedzę od członków Stowarzyszenia, wypracowaną w trakcie 20 lat jego działalności.
Praktyki w FILMFORUM są nierozłącznie związane z zagadnieniem wolontariatu w kulturze. W szerokim odbiorze wolontariat rozumiany jest jako aktywność na rzecz osób najbardziej potrzebujących lub doświadczających przejściowego kryzysu. Wolontariat w kulturze znacząco różni się od tej stereotypowej definicji – pozwala wolontariuszom dać coś z siebie społeczności, wnieść do tkanki społecznej kreatywną energię i wpływać na pozytywną transformację, a jednocześnie zyskać w zamian nowe kompetencje, które mogą stać się istotnym krokiem w indywidualnym rozwoju zawodowym. Często możliwość rozwoju kompetencji zawodowych jest tu kluczowym czynnikiem motywacyjnym. W przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej wolontariuszami nie zostają wyłącznie osoby zajmujące się najprostszymi zadaniami, lecz także młodzi liderzy, aktywnie współtworzący poszczególne przedsięwzięcia.To forma aktywności społecznej, która w ten sposób sprzyja także budowaniu młodej, kreatywnej kadry managerskiej i przyczynia się do kształtowania aktywności obywatelskiej młodego pokolenia.
Oferta FILMFORUM dotycząca wolontariatu i praktyk zawodowych jest systematycznie rozwijana od 2018 roku, kiedy razem z Uniwersytetem Stefana Kardynała Wyszyńskiego po raz pierwszy zaplanowano program stażowy. Od tamtej pory FILMFORUM podejmowało liczne działania zmierzające do wypracowania efektywnej strategii rozwoju praktyk zawodowych i dopasowania ich programu do potrzeb rynku pracy.
W latach 2018-2019 została przeprowadzona pilotażowa edycja projektu „Pracownia A35 – Program Rozwoju Wolontariatu„, która pozwoliła Stowarzyszeniu FILMFORUM zrealizować kluczowe cele – przeprowadzić diagnozę potrzeb młodych ludzi szukających możliwości rozwoju w sferze zarządzania projektami w sektorze kreatywnym i przeprowadzić eksperymentalny cykl szkoleniowy.
Realizacja pilotażowej edycji projektu zainspirowała członków Stowarzyszenia do opracowania i przeprowadzenia kolejnego przedsięwzięcia poświęconego zagadnieniu wolontariatu. W ramach projektu pn. „Badanie dotyczące wolontariatu w obszarze kultury filmowej” Simone Lipińska, członkini FILMFORUM, spotkała się z wolontariuszami i koordynatorami wolontariatu polskich festiwali filmowych, by poznać najważniejsze aspekty ich pracy. Rezultatem jej działań były videoesej oraz publikacja, stanowiąca zbiór wniosków dotyczących współpracy z wolontariuszami podczas wydarzeń kulturalnych o tematyce filmowej.
W 2019 roku Stowarzyszenie podpisało porozumienie o organizacji praktyk dla osób niepełnosprawnych z Fundacją Sustinae, na co dzień wspierającą i aktywizującą zawodowo osoby narażone na wykluczenie społeczne. FILMFORUM wsparło Fundację w realizacji projektu „Student, absolwent, specjalista – zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy” realizowanym dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W tym samym roku Stowarzyszenie FILMFORUM dołączyło również do projektu „Praktykuj w kulturze” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, mającego na celu łączenie studentów i absolwentów kierunków artystycznych, społecznych lub humanistycznych z instytucjami kultury. Program umożliwia młodym ludziom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, a organizacjom pozyskanie członków do swoich zespołów. Od tej pory FILMFORUM niezmiennie przygotowuje rocznie 15 miejsc stażowych w ramach tego programu.
W wyniku rozwoju oferty praktyk, w 2021 roku FILMFORUM podpisało umowę o współpracy w organizacji staży zawodowych z Warszawską Szkołą Filmową i regularnie przyjmuje studentów Szkoły na dedykowane stanowiska stażowe. W 2024 roku FILMFORUM nawiązało też współpracę z Zespołem Szkół Fototechnicznych w Warszawie oraz Szkołą Policealną Cosinus, kształcącą na kierunku „Asystent kierownika produkcji filmowej”.
Bazując na doświadczeniach zebranych w trakcie pilotażowej edycji projektu i przeprowadzonych badaniach, a także biorąc pod uwagę rozległą wiedzę z zakresu pozaformalnej edukacji młodzieży, FILMFORUM zdecydowało o przygotowaniu kolejnej edycji projektu „Pracownia A35”, którego formuła koncentruje się na wspieraniu procesu wchodzenia młodych animatorów kultury na rynek pracy. Projekt został zaplanowany na lata 2023-2025 i jest realizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
AKTUALNOŚCI | Pracownia A35
Pracownia A35: Nowoczesne narzędzia twórcze. Jak AI zmienia branżę kreatywną?
20 października 2024
24 października odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Pracowni A35. Osią tematyczną będzie tym razem sztuczna inteligencja.
WAMA Film Festival: Warsztaty dla animatorów kultury
29 lipca 2024
Tego jeszcze na WAMA Film Festival nie było. Organizatorzy wpuszczą uczestników warsztatów „za kulisy” i podzielą się doświadczeniem w tworzeniu dużego festiwalu filmowego. Warto zgłosić się już dziś – jest tylko 12 miejsc! – Zapraszamy animatorów kultury i społeczników – mówi Jarek Basaj, koordynator projektu Pracownia A35. – To również oferta dla studentów,…
Młodzi edukatorzy filmowi i animatorzy kultury! Zapraszamy na warsztaty XYZ w pracy z kamerą!
31 maja 2024
Jeśli interesuje Cię możliwość poznania backstage’u wydarzeń kulturalnych, marzysz o realizacji własnej inicjatywy lub chcesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie edukacji filmowej, bezpłatne warsztaty “XYZ w pracy z kamerą” przygotowane są właśnie dla Ciebie!