Przejdź do treści

Porozmawiajmy o dźwięku w filmie

Porozmawiajmy o dźwięku w filmie

Już w październiku ruszają pierwsze otwarte wykłady warszawskiego projektu AUDIOWIZJE, stanowiącego cykl działań z zakresu edukacji audiowizualnej. Jego celem będzie podkreślenie roli warstwy dźwiękowej w filmie – często niesłusznie niedocenianej zarówno w edukacji, jak i w procesie tworzenia filmu.

Już w październiku ruszają pierwsze otwarte wykłady warszawskiego projektu AUDIOWIZJE, stanowiącego cykl działań z zakresu edukacji audiowizualnej. Jego celem będzie podkreślenie roli warstwy dźwiękowej w filmie – często niesłusznie niedocenianej zarówno w edukacji, jak i w procesie tworzenia filmu.

Będzie to również okazja do porozmawiania o tożsamości dźwiękowej Warszawy. Wszystkich chętnych zapraszamy do Stacji Muranów – pierwsze zajęcia już 22 października!

Ideą projektu jest rozpoczęcie interdyscyplinarnej dyskusji o roli dźwięków w życiu człowieka i rozpowszechnienie idei wykorzystywania przekazu audialnego w różnych dziedzinach sztuki. W ramach projektu odbędą się wykłady oraz warsztaty, podczas których uczestnicy będą zdobywać wiedzę specjalistyczną z zakresu produkcji filmu, realizacji dźwięku, rejestracji terenowej dźwięków i poszukiwania środków wyrazu poprzez warstwę audialną.

Pierwszy etap projektu stanowią otwarte wykłady, które będą się odbywać w Stacji Muranów przy ulicy Andersa 13 w Warszawie od października do grudnia 2019 r. Zajęcia będą obejmować tematykę współdziałania dźwięku i obrazu w dziele audiowizualnym, źródeł materiałów dźwiękowych do filmu, analizy konstrukcji filmowej, kultury audialnej oraz tożsamości dźwiękowej Warszawy. Prowadzić je będą specjaliści – dr Jacek Pająk (reżyser dźwięku, filmoznawca, nauczyciel akademicki), Rafał Listopad (montażysta filmowy, nauczyciel akademicki, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Montażystów), Dorota Nowocień (montażystka dźwięku, nauczyciel akademicki, członkini Motion Picture Sound Editors, Audio Engineering Society oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich), Małgorzata Romanowska (badaczka kompozycji dźwiękowej miast, twórczyni i koordynatorka inicjatywy Warsaw Soundscape Project) oraz eksperci z Fundacji Legalna Kultura, zajmującej się edukacją w zakresie praw autorskich.

Zajęcia odbędą się w następujących terminach:

  • 22 października 2019, godz. 17:00
    „Współdziałanie dźwięku i obrazu w dziele audiowizualnym” – prowadzenie: dr Jacek Pająk,
  • 29 października 2019, godz. 17:00
    „Tożsamość dźwiękowa Warszawy” – prowadzenie: Małgorzata Romanowska,
  • 5 listopada 2019, godz. 17:00
    „Źródła materiałów dźwiękowych do filmu – prawa autorskie” – warsztat Fundacji Legalna Kultura,
  • 12 listopada 2019, godz. 17:00
    „Źródła materiałów dźwiękowych do filmu – archiwa, bazy” – prowadzenie: Dorota Nowocień,
  • 26 listopada 2019, godz. 17:00
    „Analiza konstrukcji filmowej” cz. 1 – prowadzenie: Rafał Listopad,
  • 3 grudnia 2019, godz. 17:00
    „Analiza konstrukcji filmowej” cz. 2 – prowadzenie: Rafał Listopad,
  • 10 grudnia 2019, godz. 17:00
    „Kultura audialna” – prowadzenie: Małgorzata Romanowska.

Drugi etap projektu odbędzie się wiosną 2020 roku. Wtedy uczestnicy projektu będą realizowali utwory audiowizualne mające na celu ożywienie archiwalnych zdjęć z życia warszawskiej społeczności żydowskiej. Warsztaty będą obejmować animację poklatkową, rejestrację i realizację dźwięku oraz montaż filmowy.

Wszystkich chętnych, którzy chcą zrozumieć znaczenie dźwięku w sztuce oraz życiu codziennym zapraszamy do udziału.

Zgłoszeń do udziału w poszczególnych wykładach można dokonywać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego online:

Więcej informacji:
www.a35.pl

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerami projektu są: Fundacja ShalomStowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja MuranówFundacja LEGALNA KULTURA i Warsaw Soundscape Project.