Przejdź do treści

INTERFILMLAB 8.0 | Zastosowanie sztucznej inteligencji oraz wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji audiowizualnej

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą 8. edycję projektu INTERFILMLAB – programu edukacyjnego na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego.

Celem projektu INTERFILMLAB 8.0 było dostarczenie młodym polskim filmowcom (przede wszystkim producentom i reżyserom, ale także osobom planującym rozwój zawodowy w takich specjalizacjach, jak agent sprzedaży czy dystrybutor filmowy) aktualnej wiedzy na temat funkcjonowania międzynarodowego rynku filmowego oraz możliwości wzmocnienia potencjału eksportowego polskiego kina już na etapie rozwoju projektów filmowych i planowania produkcji, a nie – jak to zazwyczaj bywa – dopiero na etapie promocji gotowego filmu.

W trakcie praktycznych działań warsztatowych na pierwszy plan wyszły dwa zagadnienia, które nie tylko determinują współczesne standardy produkcji filmowej, ale również stanowią źródło obaw i niepokojów związanych ze zmianami nieuchronnie czekającymi światowy sektor audiowizualny. Pierwszym z zagadnień, które w sposób szczególny zainteresowało młodych filmowców uczestniczących w projekcie, było wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji audiowizualnej, drugim – kwestie związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji. To te zagadnienia stały się przedmiotem najbardziej intensywnych dyskusji wśród twórców filmowych biorących udział w warsztatach oraz szkoleniach INTERFILMLAB 8.0 i to one stały się głównym tematem publikacji podsumowującej projekt.

Całość dostępna jest do pobrania z oficjalnej strony projektu:

Autorką publikacji po raz kolejny jest Anna Wróblewska – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, scenarzysta, menedżer kultury. Dr Wróblewska jest adiunktem na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim strategie zarządzania projektami kulturalnymi, przemysł kreatywny, polski przemysł filmowy, film animowany i filmy dla dzieci. Była rzecznikiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Studia Munka, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest autorką i współautorką wielu książek i artykułów. Jest dwukrotną laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, uhonorowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 r. oraz nagrodzoną brązowym medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury w 2015 roku.

Za redakcję odpowiedzialna była dyrektorka Instytutu KOSMOPOLIS Marta Karnkowska. Przy podsumowaniu merytorycznym współpracowali także dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak oraz ekspert projektu INTERFILMLAB w zakresie IT – Marek Pawlikowski.

***

Organizator: Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji

Finansowanie: Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

Partnerzy:
Stowarzyszenie FILMFORUM (Polska)
Budapest Cultural Center (Węgry)
Cinemahall INGO (Ukraina)
Foundation for Art Development AIA (Gruzja)
Malfamé Association (Francja)
Malta Film Foundation (Malta)
Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia)
Crew United (Polska)

Wspieraj nas za darmo