Przejdź do treści

CINEMAFORUM

PROJEKTY

CINEMAFORUM - Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych

lokalizacja:
Warszawa

koordynacja:
Piotr Simon
dyrektor organizacyjny

Błażej Hrapkowicz
dyrektor artystyczny

więcej informacji:
cinemaforum.pl

CINEMAFORUM to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych krótkim formom filmowym na festiwalowej mapie Polski. Co roku – w ramach Konkursu Głównego – prezentowane są tu najlepsze krótkie metraże świata. Warszawska publiczność ma niepowtarzalną okazję zobaczyć filmy nominowane do Oscara; nagradzane w Cannes, Berlinie, Toronto czy Wenecji. Laureatów Konkursu corocznie wyłania profesjonalne jury, w skład którego wchodzą uznani filmowcy i słynne osobistości ze świata kina. Swoją nagrodę przyznaje także festiwalowa publiczność.

Międzynarodowy charakter festiwalu kształtują ponadto sekcje pozakonkursowe, takie jak American Shorts czy BAFTA Shorts, realizowane we współpracy z partnerami programowymi – American Film Festival we Wrocławiu i British Council w Warszawie. CINEMAFORUM jest jednocześnie okazją do zapoznania się z najlepszymi krótkimi metrażami z Polski, które na partnerskich festiwalach otrzymały nominacje do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego. Ich zdobywcy są wyłaniani przez specjalną Kapitułę i ogłaszani podczas finałowej gali. Stałym punktem programu jest też Pokaz Niezależnych Teledysków.

Niezwykle ważną częścią CINEMAFORUM jest edukacja filmowa. Imprezie towarzyszą spotkania z młodymi twórcami oraz z autorytetami polskiego kina, pokazy specjalne, warsztaty filmowe, debaty i wydarzenia branżowe.

Celem wszystkich działań podejmowanych w ramach CINEMAFORUM jest upowszechnianie kultury filmowej, promocja i wspieranie rozwoju młodych twórców, w szczególności zaś prezentacja wielowymiarowości zjawiska, jakim jest kino krótkometrażowe poprzez ukazanie, jak kształtuje się ono w poszczególnych częściach świata.

AKTUALNOŚCI | CINEMAFORUM

GRAND-PRIX-FESTIWALU-768×512-1

Grand Prix 22. CINEMAFORUM dla “Fairplay”! “Przepustka” z Nagrodą im. Jana Machulskiego za najlepszy film

Gala finałowa 22. edycji CINEMAFORUM za nami. Grand Prix w Konkursie Głównym otrzymałZoel Aeschbacher za swój francusko-szwajcarski film „Fairplay”. Zdobywczynią Nagrody im. Jana Machulskiego za najlepszy film została Karolina Węglorz-Zima, reżyserka „Przepustki” wyprodukowanej przez Studio Munka. Do kogo powędrowały pozostałe nagrody i wyróżnienia? W niedzielny wieczór, 26 listopada 2023 roku,…