Podsumowanie warsztatów ViSTa Lab
Głównym celem ViSTa Lab Academy była międzynarodowa wymiana doświadczeń między młodymi adeptami sztuki filmowej, w szczególności scenarzystami i reżyserami. Wymiana doświadczeń między rówieśnikami to istota organizowanego wydarzenia. Uczestnicy korzystali także z konsultacji z doświadczonymi filmowcami, wśród których znaleźli się twórcy wielokrotnie nagradzani na arenie międzynarodowej: Alexandru Baciu (scenarzysta filmowy), Rafael Lewandowski (reżyser i scenarzysta) oraz krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i koordynator ViSTa Lab Michał Oleszczyk.
Michał Oleszczyk w następujący sposób przedstawił ideę warsztatów: “Pomysł na ViSTa Lab narodził się z moich kontaktów z Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku. Obecność Archiwum i obecność ducha Kieślowskiego w miejscu, w którym dorastał i oglądał pierwsze filmy, są wyjątkowe. Tegoroczny warsztat udowodnił, że Sokołowsko to znakomite miejsce do kreatywnej wymiany między młodymi ludźmi z pasją do kina z różnych części świata.”
Właśnie wokół twórczości Kieślowskiego skupiony był program warsztatów. Młodzi twórcy mieli okazję bliżej zapoznać się z jego dorobkiem, poznać jego artystyczną perspektywę i zrozumieć wokół jakiego rodzaju problematyki skupiały się jego reżyserskie zainteresowania. Nie bez powodu w programie znalazła się m.in. projekcja w kultowym kinie „Zdrowie”, czy wizyta we wciąż rozbudowywanym przez Fundację „In Situ” Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.
Sokołowsko to miejsce oryginalne i inspirujące, co wielokrotnie podkreślali uczestnicy wydarzenia – spędzenie tygodnia w jednej z kotlin w Górach Suchych okazało się być doświadczeniem bogatym i wartym powtórzenia.
Efektem pracy uczestników ViSTa Lab są 42 projekty scenariuszowe dotyczące filmów dokumentalnych i fabularnych, zarówno pełno-, jak i krótkometrażowych. Uczestnicy przedstawili swoje historie przed gronem ekspertów z branży filmowej podczas oficjalnego pitchingu podsumowującego realizację warsztatów. W komisji oceniającej projekty scenariuszowe zasiedli: Alexandru Baciu (scenarzysta filmowy – Rumunia), Joyce Greech (ekspertka Malta Film Foundation – Malta), Diana Dąbrowska (publicystka filmowa – Polska), Rafael Lewandowski (reżyser i scenarzysta – Polska/Francja), Laura Abbaleo (specjalistka w zakresie filmowych kampanii promocyjnych – Włochy), Marek Pawlikowski (realizator filmowy – Francja) oraz Karim Kourani (reżyser i scenarzysta – Francja). Pracom komisji przewodniczył Michał Oleszczyk.
Poniżej znajdziecie prezentację przedstawiającą projekty scenariuszowe wszystkich uczestników biorących udział w pitchingach.
Organizatorem projektu było Stowarzyszenie FILMFORUM (Polska), a współorganizatorami: KINOGRAPHE (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CINEMAHALL (Ukraina) oraz Malta Film Foundation (Malta). Głównym partnerem projektu była Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU (Polska).
Realizację „Visual Story Talent Lab – ViSTa Lab” sfinansowano ze środków Programu Unii Europejskiej ERASMUS+.