Przejdź do treści

SHORT Festivalowski

PROJEKTY

SHORT FESTIVALOWSKI

lokalizacja:
Płock

koordynacja:
Alek Pietrzak
dyrektor festiwalu

strona festiwalu:
bigfestivalowski.com

SHORT Festivalowski to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, zrodzony z chęci wspierania rozwoju komediowej twórczości filmowej, promocji młodych twórców oraz z potrzeby wywoływania uśmiechu na twarzach zmęczonych przygnębiającym contentem widzów. Konkurs odbywa się w Płocku w ramach Festiwalu Sztuki Pozytywnej i Miękkich Treści BiG Festivalowski od 2024 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie FILMFORUM oraz BiG Festivalowski sp. z o.o.

Komedia łatwo, lekko i przyjemnie wygląda wyłącznie na ekranie. W rzeczywistości jest jednym z najtrudniejszych do zrealizowania gatunków filmowych, który niesłusznie bywa bagatelizowany, niedoceniany i uważany za mniej artystyczny. Choć zdecydowanie trudniej jest wywołać łzy śmiechu niż łzy rozpaczy na sali kinowej, to jednak mrok, napięcie i cierpienie nadal uważane są za bardziej szlachetne i wysublimowane, niż komediowy timing, celne żarty i pozytywna energia. Świat kina rzadko dostrzega wartość we wprawianiu widzów w dobry nastrój. Misją konkursu SHORT Festivalowski jest to zmienić i nadać właściwą rangę twórczości komediowej.

Konkurs, powstały z połączenia misji i eksperckiej wiedzy Stowarzyszenia FILMFORUM oraz ekipy BiG Festivalowski, stanowi przestrzeń, gdzie młode, świeże kino komediowe, wyznaczające nowe trendy i nurty w tej dziedzinie sztuki filmowej, jest doceniane, promowane i nagradzane. Jest polem do prezentowania różnorodności krótkiego kina komediowego z całego świata oraz okazją do wyróżnienia młodych filmowców, którzy nie bacząc na niedogodności, za cel stawiają sobie bawienie widzów. Ambicją organizatorów jest uczynienie konkursu SHORT Festivalowski jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów kina komediowego na festiwalowej mapie świata.

Filmy prezentowane w ramach konkursu ocenia profesjonalne jury, złożone z uznanych w branży komediowej osobistości. Jurorzy przyznają dwie nagrody finansowe – Grand i Small Festivalowski, które trafiają do rąk twórców najciekawszych, najbardziej profesjonalnych i najzabawniejszych krótkich filmów komediowych roku.

AKTUALNOŚCI | SHORT Festivalowski