Aktualności

Visual Story Talent Lab - ostatni tydzień rekrutacji

20 stycznia 2020
Visual Story Talent Lab - ostatni tydzień rekrutacji

Już za tydzień zamykamy rekrutację na ViSTa Lab, nowy projekt dla młodych scenarzystów, producentów i reżyserów rozwijających projekty fabularne. Wśród prowadzących warsztaty znajdą się między innymi twórcy odpowiedzialni za takie tytuły, jak wielokrotnie nagradzany „Kret” czy pokazywane w canneńskiej sekcji Un Certain Regard „Piętro niżej”. Alexandru Baciu, Rafael Lewandowski i Michał Oleszczyk – to z nimi możecie spotkać się w Sokołowsku już za 5 tygodni!

Poniżej przedstawiamy sylwetki wykładowców.

Alexandru Baciu – urodził się w 1977 roku w Bukareszcie. W 1999 roku ukończył Akademię Filmową w Buka-reszcie na wydziale reżyserii. Studia kontynuował na uniwersytecie w Bukareszcie – Wydział Komunikacji i PR. Jako scenarzysta Alex Baciu współpracował z Răzvanem Rădulescu i Radu Munteanem przy „Papier będzie niebieski” (Locarno IFF 2006), „Boogie” (Cannes, Quinzaine des réalisateurs, 2008; Nagrodzony za najlepszy scenariusz na Hamptons IFF), „Wtorek, po świętach” (Cannes, Un Certain Regard 2010), „Piętro niżej” (Cannes, Un Certain Regard 2010. Nagrodzony za najlepszy scenariusz na MFF w Sewilli i MFF RiverRun). Ostatni film Munteana, „Alice T.”, ze scenariuszem Alexa Baciu, Răzvana Răduleascu i samego reżysera miał premierę w Locarno, gdzie Andra Isabela Guti zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki. Współpracował również z Răzvanem Rădulescu i napisał scenariusze do „Gruber’s Journey” (2008), w reżyserii Radu Gabrea i „Principles of Life” (San Sebastian IFF, 2010), w reżyserii Constantina Popescu. W 2011 roku Alex Baciu wspólnie z Radu Munteanem wyreżyserował film dokumentalny wyprodukowany przez HBO Romania (IFF w Rotterdamie). Wraz z żoną Marią Popistașu wyreżyserował w 2017 roku „The Seagull”, film krótkometrażowy oparty na scenariuszu Marii Popistașu (IFF w Cottbus, IFF w Zagrzebiu).

Rafael Lewandowski – scenarzysta i producent. Urodzony w polsko-francuskiej rodzinie. Absolwent Sorbony, gdzie zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych, oraz wydziału reżyserii w słynnej francuskiej szkole filmowej La Fémis. Autor ponad 10 dokumentów oraz wielu filmów na zlecenie telewizji i instytucji kulturalnych. W 2010 roku wyreżyserował swój debiut fabularny pt. „Kret” , z Borysem Szycem, Marianem Dziędzielem i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Film miał swoją premierę na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie Marian Dziędziel dostał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową, a międzynarodową karierę rozpoczął w Montrealu z główną nagrodą dla Borysa Szyca. Od 1995 roku Rafael Lewandowski jest stałym prelegentem na warsztatach filmowych. W 2011 roku otrzymał Paszport Polityki, a w 2015 roku został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury, który rząd francuski przyznaje osobom zasłużonym dla kultury.

dr Michał Oleszczyk (ur. 1982) – krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i tłumacz; wykładowca Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wielokrotny ekspert oceny scenariuszy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i w funduszach regionalnych (Łódź, Śląsk, Mazowsze, Podkarpacie); w latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego, Nagrody im. Krzysztofa Mętraka i Nagrody Onetu dla Bloga Roku; współpracuje z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym (FINA), RogerEbert.com, “Cineaste”, Filmwebem. Prowadzi podcasty “SpoilerMaster” i “Foreign Correspondents” (z Sebastianem Smolińskim). Opublikował pierwszą polską monografię twórczości Terence’a Daviesa (“Gorycz wygnania”), a wraz z Kubą Mikurdą wydał wywiad-rzekę z Guyem Maddinem (“Kino wykolejone”) oraz tomy poświęcone Terry’emu Gilliamowi i Braciom Quay. Wraz z Kubą Mikurdą i Kamilą Kuc zredagował tom “Boro, L’Isle d’Amour: The Films of Walerian Borowczyk” dla Berghahn Books. Członek FIPRESCI i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jako programer i kurator organizował pokazy kina pol-skiego w Londynie, Dublinie i Nowym Jorku, a także napisał eseje do brytyjskich edycji polskiego kina dla Second Run DVD.

Czytaj więcej:
O PROJEKCIE

***

Organizatorem VISTa Lab Academy jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Współorganizatorami wydarzenia są: KINOGRAPHE (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), Cinemahall (Ukraina) oraz Malta Film Foundation (Malta). ViSTa Lab Academy  jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego Visual Story Talent Lab finansowanego ze środków Programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności