Aktualności

3. Młodzieżowe Warsztaty Reportażu - poznaj wykładowców

24 października 2018
3. Młodzieżowe Warsztaty Reportażu - poznaj wykładowców

Do 20 listopada 2018 roku trwa cykl szkoleń dotyczących reportażu telewizyjnego. W gronie wykładowców znajdują się specjaliści branży.

Zajęcia w ramach 3. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu poprowadzą: 

MARIA ZMARZ-KOCZANOWICZ – reżyserka i scenarzystka
Autorka wielu filmów dokumentalnych i teatrów telewizji, a także pełnometrażowego filmu fabularnego “Kraj świata”. Wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Laureatka ponad 20 nagród filmowych.

MACIEJ CUSKE – reżyser filmowy, dokumentalista
W 2004 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od tej pory realizuje głównie filmy dokumentalne. Fascynuje go zwyczajne życie, szuka w nim niezwykłości, humoru i ciepła. W otaczającej rzeczywistości, nieważne czy gdzieś daleko czy za oknem swojego domu przygląda się ludziom, znajdując w ich życiu elementy kina. Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce, w swoim rodzinnym mieście współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową – miejsce dla młodych twórców – pasjonatów kina. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Prowadził zajęcia z Filmu Dokumentalnego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest wykładowcą w Szkole Andrzeja Wajdy. Autor filmów fabularnych „I CO WY NA TO GAŁUSZKO?” i „STACJA WARSZAWA” oraz dokumentów: „KURACJA”, „ANDRZEJ WAJDA; RÓBMY ZDJĘCIE!”, „DALEKO OD MIASTA”. Trzykrotny laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego, dwukrotny zwycięzca Festiwalu Filmów Optymistycznych “Happy End”.

MATEUSZ GÓRNY – operator telewizyjny
Autor zdjęć do reportaży interwencyjnych oraz śledczych. Uczestniczył w licznych delegacjach zagranicznych związanych z wydarzeniami na świecie. Prywatnie – jako Mathias Mezler – reżyser kina niezależnego, wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych oraz zagranicznych.

JOLANTA WISZNIEWSKA – dziennikarka, producentka, prezenterka telewizyjna i radiowa
Pracuje w mediach od 20 lat. Karierę rozpoczęła od pracy w POLSKIM RADIU OLSZTYN. W latach 2010-2011 współpracowała z firmą producencką REC. MEDIA. Produkowała, wydawała, a także była gospodynią wielu programów realizowanych dla telewizji takich jak: TVP ŁÓDŹ, TVP INFO, TVP3 WARSZAWA. Aktualnie produkuje poranne programy emitowane na żywo na antenie TVP 3 OLSZTYN. W programach, które tworzy stara się koncentrować na ludziach i być blisko widza. Zajmuję się sprawami socjalnymi, tematyką zdrowotną, polityką obywatelską, ekonomią społeczną. Poszukuje tematów, które dotykają przede wszystkim problemów dzieci, kobiet, seniorów, zwierząt i szeroko pojętej ekologii. Ponadto promuje wolontariat i medialnie wspiera instytucje charytatywne.

RAFAŁ LISTOPAD – montażysta filmowy
Absolwent, a obecnie wykładowca łódzkiej PWSFTviT. Montażysta i pedagog, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Autor montażu nagradzanych w kraju i za granicą filmów fabularnych, filmów dokumentalnych, teatrów telewizji, teledysków i filmów reklamowych. W dorobku ma ponad piętnaście pełnometrażowych filmów fabularnych, kilkanaście filmów dokumentalnych, kilkaset filmów reklamowych. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Juliuszem Machulskim, Marcelem Łozińskim, Krzysztofem Warlikowskim, Grzegorzem Jarzyną, Jackiem Petryckim, Michałem Marczakiem, Katarzyną Maciejko-Kowalczyk, Maciejem Drygasem, Magdaleną Łazarkiewicz, Filipem Marczewskim czy Maciejem Sobieszczańskim. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy montaż”.

Harmonogram zajęć przedstawia się następująco:

 • 20-21 października 2018 roku 
  Reżyser i scenarzysta Maciej Cuske wprowadzi uczestników w zagadnienia związane z konstrukcją scenariusza filmu dokumentalnego i reportażu filmowego. Dziennikarka i producentka telewizyjna Jolanta Wiszniewska opowie o środowisku i specyfice pracy w telewizji oraz przeprowadzi warsztat z procesu produkcji materiału reporterskiego w stacji telewizyjnej.
 • 27-28 października 2018 roku 
  O roli reżysera i budowaniu relacji z bohaterem opowie dokumentalistka Maria Zmarz-Koczanowicz, która od pierwszej edycji pełni funkcję opiekuna artystycznego projektu. Operator kamery Mateusz Górny opowie o właściwej dokumentacji tematu, organizacji pracy i przygotowaniu do zdjęć. Wyjaśni także, jak posługiwać się specjalistycznym sprzętem.
 • 3-4 listopada 2018 roku 
  Jolanta Wiszniewska pomoże w przygotowaniu do zdjęć i organizacji produkcji filmów. Maria Zmarz-Koczanowicz przeprowadzi konsultacje podczas których szlifowane będą scenariusze krótkich form reportażowych.
 • 5-9 listopada 2018 roku 
  Odbędzie się realizacja zdjęć oraz analiza materiału zdjęciowego przez reżysera filmowego Macieja Cuske.
 • 10-11 listopada 2018 roku 
  Rafał Listopad - montażysta filmowy - przeprowadzi warsztat z montażu i postprodukcji filmowej. Następnie warsztatowicze będą pracowali pod opieką Macieja Cuske nad własnymi materiałami. W Kinotece odbędzie się pokaz filmów oraz wręczenie certyfikatów ukończenia warsztatów.
 • 17-18 listopada 2018 roku 
  Maria Zmarz-Koczanowicz omówi filmy zrealizowane przez uczestników, a Weronika Skwarzec - specjalista PR – opowie o promocji treści audiowizualnych w Internecie.

***

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Istnieje możliwość dołączenia do grupy warsztatowej w trakcie trwania cyklu. Aby się zgłosić, należy zapoznać się z regulaminem, wypełnić formularz i przesłać go organizatorom.

Zobacz więcej:
Regulamin  
Formularz

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

***

„Pracownię A35” przy ul. Andersa 35 uruchomiło Stowarzyszenie FILMFORUM, dla którego ta przestrzeń jest swojego rodzaju powrotem do korzeni. To tutaj w 2002 roku powołano do życia najstarszą inicjatywę stowarzyszenia - festiwal CINEMAFORUM. Wtedy w tych murach mieściła się filia Domu Kultury Śródmieście, a festiwal znany był pod nazwą "OSKARIADA". Pracownia powstała jako przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń w zakresie organizacji nowoczesnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Więcej informacji:
a35.pl

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności